25 May 2004  
  Related Artists
Baloyi, Wanda
Bosman, Gloria
Dondo
Mafikizolo
Makeba, Miriam
Mhlongo, Busi
Mundi, Cofield
Ngozi, Winston Monwabisi 'Mankunku'
Nina, Joe
  Back to News

Print Print version
SA Music Awards - Finalists 2004
BEST FEMALE ARTIST
- Busi Mhlongo (Freedom)
- Gloria Bosman (Nature Dances)
- Miriam Makeba (Reflections)
- Swazi (My First Love)
- TK (Black Butterfly)


BEST MALE ARTIST
- Arno Carstens (Another Universe)
- Bheki Mseleku (Home at Last)
- Danny K (J23)
- Winston "Mankunku" Ngozi (Abantwana Be Afrika)
- Zim Ngqawana (Vadzimu)


BEST DUO OR GROUP
- Mafikizolo (Kwela)
- Musik Ye Afrika (United We Stand)
- Skwatta Kamp (Mkhukhu Funkshen)
- Tumi & The Volume (Live at the Bassline)
- Watershed (Wrapped in Stone)


BEST TSONGA MUSIC
- Elias Baloyi & The Mamba Queens (Xiseve-seve Pantsula No. 18 "Sala")
- George Maluleke (Ri Orheli)
- Joel "Shimilani" Ngobeni (Chumayelani Vol 1)
- Mhlengwe Sannyboy Chauke (Swa Manghovo No 1)
- Themba Chauke (Ntsena Vol. 2)


BEST MBAQANGA ALBUM
- Abangani (Vuka Ndoda)
- Ikhansela Band (Happy Birthday)
- Shabalala Rhythm (Umaqondana)
- Soul Brothers (Kuze Kuse)
- Themba Ngwenya (Uku Qatshulwa)


BEST MASKANDI ALBUM
- Amatshitshi Amhlophe (Ufile Umuntu)
- Bhekumuzi Luthuli (Udumo Lwakhe)
- Imithente (Ngiyakushiya Mawulele)
- Mfiliseni Magubane (Siyayikhuza Impi)
- Phuzekhemisi (We Baba)


BEST NEWCOMER (ARTIST OR GROUP)
- Adilah (S' esfikile)
- Gerard Ogle (Live Your Dream)
- Malebo (Growth in Africa)
- Sliq Angel (Sliq Angel)
- Thando (Smile upon my Face)


BEST MUSIC VIDEO
- Rudi Louw (I can't Imagine By Danny K)
- Rudi Louw (Kleva / Kas' Lam By Mapaputsi)
- Rudi Louw (Mambo By Jeff Maluleke)
- Rudi Louw (Rock Lefatshe By KB)
- Tebogo Matlhatse (Smatsatsa By Thembi)


BEST INSTRUMENTAL ALBUM
- Alexandra Brass Band (Diphala Volume 3)
- Cosmic Geometry (Inner Spaces and Faraway Places)
- Lorraine Shannon (Lorraine Shannon)
- SP Brass Band (Icilong Vol 1)
- Wessel van Wyk (Piano Favourites Volume 2)


BEST SOUTH AFRICAN TRADITIONAL JAZZ ALBUM
- Bheki Mseleku (Home at Last)
- Darius Brubeck & Afro Cool Concept (Still on my Mind)
- Voice (Songs for our Grandchildren)
- Winston "Mankunku" Ngozi (Abantwana Be Afrika)
- Zim Ngqawana (Vadzimu)


BEST CONTEMPORARY JAZZ ALBUM
- Condry Ziqubu (Condry Ziqubu & Friends)
- Dondo (Changing Times)
- Musa Manzini (Tributes and Memories)
- Oupa Makhubela (Poy-Poy) (African Spirit)
- Tsunami (From Clay)


BEST JAZZ VOCAL ALBUM
- Dorothy Masuka (Lendaba (This Matter))
- Gloria Bosman (Nature Dances)
- Miriam Makeba (Reflections)
- Swazi (My First Love)
- Thando (Smile upon my Face)


BEST KWAITO MUSIC ALBUM
- Brown Dash (Puff 'n Pass)
- Kabelo (And the beat Goes On)
- Mapaputsi (Kleva)
- Mzambiya vs Chippa (Undisputed)
- Mzekezeke (Storotoro)


BEST ADULT CONTEMPORARY ALBUM: ENGLISH
- Arno Carstens (Another Universe)
- Eden (Point of No Return)
- Miriam Makeba (Reflections)
- Sacha (Sacha)
- Watershed (Wrapped in Stone)


BEST ADULT CONTEMPORARY ALBUM: AFRIKAANS
- Amanda Strydom (Verspeide donderbuie/ Scattered Thunder)
- Anna Davel (Gypsy)
- Anton Goosen (Anton & Vrinne - Live in die Staatsteater)
- Dozi (Siyaya Ons Gaan Ö)
- Lize Beekman (Iemand het gesÍ)


BEST ADULT CONTEMPORARY ALBUM: AFRICAN
- Busi Mhlongo (Freedom)
- Gloria Bosman (Nature Dances)
- Jabu Khanyile (Wankolota)
- Umanji (Ndlala)
- Wanda (Voice)


BEST POP ALBUM
- Danny K ("J23")
- Brandon October (Temptation)
- Cofield Mundi (Ceremony)
- Tamara Dey (The First Lady and The Boys)
- Watershed (Wrapped in Stone)


BEST AFRICAN POP ALBUM
- Jabu Khanyile (Wankolota)
- Joe Nina (Angeke ng' iphinde)
- Mafikizolo (Kwela)
- Malaika (Malaika)
- Ringo (Ringo Live)


BEST ROCK ALBUM
- Arno Carstens (Another Universe)
- Justin Bergh (Out of my Hands)
- Karen Zoid (Chasing the Sun)
- The Narrow (Self-Conscious)
- Wonderboom (Tell Someone Who Cares)


BEST R&B ALBUM
- KB (Rock Lefatshe)
- Lira (All My Love)
- Noss (Amazing)
- TK (Black Butterfly)


BEST DANCE ALBUM
- DJ Christos (Spiritual Journey)
- Revolution (The Journey Continues Ö)
- Roxxy (Blue Skies)
- Various Artists (Cape Town 2am - Approaching Dawn)
- Zwai & Guffy (Babathane Vol. 1)


BEST RAP ALBUM
- Amu (The Life, Rap and Drama)
- Hip Hop Pantsula (mang?)
- Mizchif (Supernatural (My Return))
- Skwatta Kamp (Mkhukhu Funkshen)
- Tumi & The Volume (Live at the Bassline)


BEST CONTEMPORARY GOSPEL ALBUM
- Benjamin Dube (For Every Mountain...thank you)
- Fakaza (Ngiyamthanda)
- Janine (Bring me Back)
- Joyous Celebration (Live in Cape Town)
- Matt Allison (Where This Road Leads)


BEST TRADITIONAL GOSPEL ALBUM
- IPCC (Mamelang)
- Amadodana Ase Wesile (Bonang Jesu)
- Imvuselelo Yase Natali (Ngiyindlalifa Vol 6)
- Masole A Tumelo (Nkarabele Morena Vol 12)
- Soweto Gospel Choir (Voices from Heaven)


BEST AFRICAN GOSPEL ALBUM
- Oleseng (Kea Cha, Kea Tuka)
- Rebecca (Hlala Nami)
- Sipho Makhabane (Moya Wami)
- Solly Moholo (Tsoha Jonase Nice Time)
- Vuyo Mokoena (Sish' Udumo)


BEST SOUNDTRACK RECORDING COMPILED FOR A STAGE MUSICAL, MOTION PICTURE OR TELEVISION PRODUCTION
- Kaybee, Thaso, DJ Cleo, D-Rex, Wakes, Sipho Sithole, Mons Astlund, Terry Pinana (Gazlam II - The Soundtrack)
- NataniŽl (Will He Weep)
- Zynne Sibika (Tsha Tsha)


BEST ALBUM PACKAGING
- Bradley Kirshenbaum (J23 by Danny K)
- Derick Taljaard ("Perels voor die Swyne" by Johannes Kerkorrel)
- Fred Swart (The Thula Project - Various Artists)
- Mark Stead (Another Universe by Arno Carstens)
- Tiago Correia Paulo (Live at the Bassline by Tumi & the Volume)


BEST PRODUCER
- Andile Yenana & Winston "Mankunku" Ngozi (Abantwana Be Afrika BY Winston "Mankunku" Ngozi)
- Dangerous Combination Crew (DCC) (Kwela BY Mafikizolo)
- Ringo (Ringo Live BY Ringo)
- Wessel van Rensburg & Gloria Bosman (Nature Dances BY Gloria Bosman)
- Zim Ngqawana (Vadzimu BY Zim Ngqawana)


BEST ENGINEER
- Dave Segal (The Other Side BY Lucky Dube)
- Gavan Eckhart (Reflections BY Miriam Makeba)
- Peter Pealson (Nature Dances BY Gloria Bosman)
- Peter Pearlson (Vadzimu BY Zim Ngqawana)
- Richard Mitchell (Still on my Mind BY Darius Brubeck and Afro Cool Concept)


BEST SINGLE
- Anke Pietrangeli (Silver Lining)
- Eden (Point of No Return)
- Jacques Terre' Blanche (Endlessly)
- Lebo M & Friends (Celebrate)
- Swerve feat. KB, Shaluza Max, Caz, Priyesh (Take it up)


BEST MALE COMPOSER
- E. Coleske (Point lf No Return - Track 1 By Eden)
- Jeff Maluleke (Mambo - Track 1 By Jeff Maluleke)
- Joe Niemand (Just a Boy - Track 3 By David Fourie)
- Siva Devar (Watch Love Unfold - Track 3 By Thando)
- Umanji (Ndlala - Track 1 By Umanji)


BEST FEMALE COMPOSER
- Dorothy Masuka (Lendaba (This Matter) - Track 3 By Dorothy Masuka)
- Gloria Bosman (Play Me the Love Songs - Track 1 By Gloria Bosman)
- Karen Zoid (Deumekaar - Track 4 By Karen Zoid)
- Nicole Billingham (Innocent - Track 4 By Nicole Billingham)
- Nicole Billingham (I don't Belong - Track 2 By Nicole Billingham)


BEST COMPOSER
- Alexis Faku & Tsakani Mhinga (Black Butterfly - Track 1 By TK)
- Jimmy Dludlu & Wanda Baloyi (Gentle Rain - Track 6 By Wanda)
- Kaybee , Nothende Madumo (Ooh - Track 4 By Nothende)
- Kaybee , Unathi (U R Devine - Track 1 By Unathi)
- S.L. Mhlanga, J. Indi, O. Mtukudzi (Serina - Track 7 By Musik Ye Afrika)


BEST DVD
- Miriam Makeba (Live at Bern's Salonger, Stockholm, Sweden, 1966)
- Ringo (Live - The Greatest Hits)
- Ladysmith Black Mambazo (Live at the Playhouse, Durban)
- Joyous Celebration (Live in Cape Town)
- Vuyo Mokoena & Pure Magic (Live at the Civic Theatre)





SAMA finalists as detailed by SA Music Awards. Visit www.sama10.co.za for updates